نکات جالب

101 دلیل برای شیردهی

راهنمای تغذیه‌

  • منافع چاي سبز   تمام انواع چاي موجود در باز اعم از چاي سبز و چاي سياه و چاي Oolong از گياهي با نام كامليل سيننسيس Camellia Sinensis بدست مي‌ايند . تنها تفاوت اين چاي‌ها در فرآوري آنهاست. چاي سبز بر خلاف دو نوع ديگر چاي هنگام فرآوري تخمير نمي‌گردد به همين علت…
  • نکته برای موفقیت در برنامه غذایی - نکات هفده تا بیست نکته هفدهم: زمانی خاصی را به آشپزخانه اختصاص دهید. مثلا یک‌شنبه‌ها، جمعه‌ها یا هر روز دیگری که کار کمتری دارید یا به بازارهای محلی می‌روید را انتخاب کنید. مقدار زیادی سبزیجات بخرید و برای وعده‌های بعدی آماده کنید. مثلا 5 کیلو هویج بخرید و همه را پوست گرفته و آب‌پز…
  • آشنایی با یک اختلال تغذیه‌ای – خوردن تا خرخره  «خوردن تا خرخره» یک اختلال تغذیه‌ای ای است و بدین صورت است که فرد در زمانی کوتاه مقدار زیادی غذای می‌خورد. برای بسیاری از ما پیش آمده در طول یک جشن در خوردن غذا زیاده‌روی کنیم اما این افراد در اکثر اوقات و در زندگی روزمره دچار این اختلال بوده…
  • بهبود سریع کبد‌چرب بیش از یک‌سوم مردم آمریکای شمالی از ابتلا به کبدچرب رنج‌می‌برند. این بیماری‌می‌تواند منجر به بروز التهاب‌کبد، سیروز و سرطان‌کبد شود. ذخیره‌شدن مقادیر زیاد چربی در کبد بطور معني‌داری ریسک ابتلا به دیابت، حملات‌قلبی و مغزی، چاقی، برخی از انواع سرطان‌ و نهایتا مرگ زودرس را افزایش می‌دهد. بر اساس…

غذاهای مرد، غذاهای نامرد

Rate this item
(0 votes)

فشارهای روانی بر روی قدرت باروری اثر منفی دارند. ورزش های مفرحی مانند شنا و تمرین های ریلکیسشن هم با ایجاد آرامش به افزایش توان باروری کمک می کنند اما به جز این ها آیا می-دانستند که غذاها نیز می توانندبر قدرت باروری انسان ها تاثیرات مثبت یا منفی داشته باشند؟

متخصصان تغذیه بر این باورند که میوه های متنوع و سبزیجات تازه اگر با مصرف انواع گوشت به ویژه گوشت مرغ و ماهی به شکل کبابی یا آب پز همراه شوند،میتوانند قدرت باروری را در زنان و مردان افزایش دهند. اطلاعات بیشتر در این زمینه را نیز میتوانید با خواندن همین مطلب کسب کنید.

باز هم ویتامین E

ویتامین E یکی از پر مشغله ترین مواد مغذی در بدن ماست، به این معنا که هر وقت، حرف از آثار درمانی مواد غذایی به میان بیاید، این ویتامین محلول در چربی خود را در لیست مواد مغذی آسا جای می دهد اما هنوز هم مکانیسم اثر این ویتامین در بدن انسان کاملاً شناخته نشده حالا لابد می پرسند این ماده مغذی در چه غذاهایی یافت می شود؟ جوابش این است که روعن های مایع میتوانند یکی از مهم ترین منابع غذایی حاوی این ویتامین باشند.

دکتر مریم السادات فردید منخصص تغذیه و استادیار دانشکده نغذیه دانشگاه شهید بهشتی در این خصوص می  گویند: «ویتامین E بار وجود نقش آننی اکسید شدن لیپیدها در غشای اسپرم جلوگیری کرده و قدرت دفاعی این سلولها بسیار ریز را افزایش می دهد. به همین دلیل است که نوع روعن مصرفی میتواند در ایجاد و یا درمان نا یاروری به خصوص در مردان تاثیر گذار باشد.»

اما از روغن های مایع که بگذاریم سویا و بادام و بادام زمینی و گردو و کنجد . آوو کادو (میوه گیاه گلابی شکلی که گوشت بسیار  چربی دارد و هسته بزرگی در وسط آن دیده می شود) از بهترین مواد غذایی هیستد که میتوانند ویتامین E مورد نیاز روزانه بدن را تامین کنند.

در میان منابع خوراکی وینامینE سویا از جمله سبزیجات پروتئینی است که باید کم کم وارد سبد غذایی ایرانیان شود. در فرهنگ غذایی کشور ما معمولاً سویا را به افرادی توصیه می-کنند که توان مالی خرید گوشت قرمز را ندارد غافل از آنکه این ماده غذایی علاوه بر پروتئین بالایی که دارد میتواند در پیشگیری از ابتلا  به بسیاری از بیماران ها نظیر پوکی استخوان، سرطان پستان و حتی ناباوری مورد استفاده قرار گیرد.

این گیاه به دلیل داشتن توأم چندین ماده افزایش دهنده قدرت باروری یعنی پروتئین، آهن،ویتامین E و فیتواستروژن ها جهت آقایان مهم تلقی می شود و مصرف حداقل 30 گرم آن در غذای روزانه مردان توصیه می شود.

آووکادو نیز مانند سویا مدارک زیادی را در زمینه دارا بودن خاصیت درمان کنندگی نا باروری به ویژه در مردان با خود دارد. مطالعات گسترده بر روی این سبزی نشان داده است که وجود ویتامین C,E در کنار هم موجب افزایش تعداد و تحرک اسپرمها شده و به این ترتیب قدرت باروری مردان را تقویت می-کند جالب تر آنکه بر مبنای دلایل یاد شده، امروزه از این ویتامین به شکل مکمل در درمان بیاران مبتلا به ناباروری استفاده می شود. نتخصصان عقیده دارند که دریافت روزانه 600 میلی گرم از این ماده مغذی به شکل دارو می تواند بسیار کمک کننده باشد.

سد دفاعی ویتامین c

در مقابل کمبود ویتامینE که میتواند احتمال ناباروری را در مردان بالا ببرد کمبود ویتامین c موجب ضعف باروری در خانم ها می شود.

محققان عقیده دارند که مصرف منابع غذایی این ویتامین  نظیر انواع مرکبات و کیوی و در میان سبزیجات خانواده کلم می-تواند اثرات پیشگیرانه و درمان کننده ای در برابر ناباروری ایفا کند. به این دلیل افزایش مصرف هر چه بیشتر مواد غذایی غنی از این ویتامین به شدت توصیه می شود، به طوری که روزانه خوردن دو عدد پرتقال، یک عدد لیمو، و کیوی خصوصاً در بیمارانی که عادت به سیگار کشیدن دارند، بسیار مفید است، زیرا سیگار کشیدن مانند قرار گرفت در معرض هوای آلوده، شخص را در معرض کمبود این ویتامین قرار می دهد.

در ضمن، از آنجا که کمبود آهن از طریق مکانیسم های گوناگونی می تواند احتمال ناباروری را افزایش دهد و از آنجایی که دریافت توأم  ویتامین c و آهن می تواند در افزایش جذب آهن موثر واقع شود، این ماده مغذی (ویتامینc) به طور غیر مستقیم هم می تواند در بهبودی وضعیت آهن بدن مفید باشد. جالب است بدانید که ویتامین c در ساخت کارنیتین (یکی از ترکیبات حیاتی در بدن که در حفظ قدرت باروری موثر شناخته شده است) نقش فعالی دارد و جالب تر آنکه موجب حفظ شکل فعال ویتامین E می شود. خطری در کمین گیاهخواران

پروتئین به عنوان یکی از پرکاربردترین مواد مغذی در بدن انسان شناخته شده است. این ماده مغذی از ساخت عضلات، آنزیم-ها و هورمون ها گرفته تا شرکت ژنهای تک تک سلولها به عنوان یکی از ماکروتوترینت ها (ماده مغذی پر مصرف) معرفی شده است.

دکتر فردید در این زمینه می گوید:« اختلالات هورمونی یکی از عمده دلایل کاهش قدرت باروری در افراد است و هورمون هایی نظیر هورمون های جنسی به خصوص در خانم ها میتوانند  سرعت رشد تخمک ها را افزایش و یا کاهش دهنده و از آنجا که این ترکیبات ساختمانی پروتئینی دارند، نقش ایم ماده مغذی روشن می شود.» همانطور که می دانید این ماده مغذی در انواع گوشت سفید و گوشت قرمز به وفور یافت می شود.

دانشمندان دریافته اند که مصرف منظم گوشت قرمز در مردان میتواند قدرت باروری را افزایش داده و نقش درمانی در این جنس داشته باشد. آنها معتقدند گوشت علاوه بر پروتئین روی و سلنیوم نسبتاً بالائی نیز دارد که میتواند از اثرات تخریب کنندگی رادیکال های آزاد بر روی اسپریم ها جلوگیری کرده و تحرک آنها را افزایش دهد. همچنین روی موجود در گوشت قرمز نیز به میزان بیش از 40 درصد جذب می شود و تأمین مقدار روزانه مورد نیاز (تقریباً 8/0 تا 1 گرم به ازای هر کیلوگرماز وزن بدن) این ماده مغذی در مردان نا باروری ضروری است.

ماهی ها نیز به عنوان یک تامین کننده روی بسیار پر امیت محسوب می شوند زیرا موجب حفظ نرکیبات ژنتیکی اسپرم را بالا میبرد. از آنجائی که این گروه از مواد غذایی در میان گیاه خوران طرفدار چندانی ندارد احتمال شیوع این مشکل در آنها بالاتر از سایر افراد است.

اثر چاقی و لاغری
دکتر فرید می گویند:« از مهم ترین فاکتورهای عدم قدرت باروری در زنان کم وزنی و حجم کم ذخیره چربی در بدن است که با قطع قاعدگی همراه بوده و این مشکل هر روز تشدید می شود، به  این دلیل داشتن یک رژیم غذایی متعادل و افزایش وزن در حد معقول میتواند از مفیدترین عوامل کاهش نا باروری در لاغری چاقی نیز بر قدرت باروری تاثیر دارد.»

دکتر فردید درباره این موضوع می افزاید اضافه وزن نیز به مانند گم وزنی در افزایش و یا کاهش قدرت باروری موثر است. مالعات نشان داده اند خنم-هایی که شاخص توده بدنی بالاتر از 30 دارند در معرض  این بیماری هستند و کاهش حتی چن کیلو از این اضافه وزن میتواند منجر به باروری در آنها شود. زیرا در حین کاهش وزن تعادل مناسبی در سطح هورمون انسولین و هورمونیهای  جنسی و میزان اثر بخشی آنها   در بدن برقرار می-شود که میتواند رشد تخمک ها را در حد متعادلی نگاه دارد.

به هر حال مهم ترین نکته ای که حتما می  گویید خیلی تکراری است ولی بسیار مهم است این است که باید از رژیم غذایی متعادلی استفاده کرد و به تدریح به وزن ایده آلدست یافت محققان دریافته اند که پیروی ار رژیم های غذایی غیر استاندارد و بسیار کم کالری که وزن را در مدت کوتاهی به شدت کاهش می دهد کوتاهی به شدت کاهش می دهد علاوه بر ایجاد کمبود مواد مغذی  گوناگون منجر به تحلیل عضلات و بی نظمی و قطع دوره باروری آنها را به خطر می اندازد.

از این رو توصیه می شود که برای کاهش وزن حتماً از رژیم های لاغری که همه گروه های غذایی در آنها هستند استفاده کرده و هفته ای 1 تا 5/1 کیلوگرم انتظار کاهش وزن داشته باشند.

کارنیتین در غلظت بالا موجب انتقال اسیدهای چرب به میتو کندری و اکسیداسیون آنها برای تامین انرژی مورد نیاز اسپرم-ها می شود. که حرکت آنها را تسهیل می کند از این رو خوردن مواد غذایی که سرشار از این ماده هستند بسیار کمک کننده است.

باید افزود که این ترکیب پروتئینی در مواد غذایی نظیر سینه-مرغ،روغن ماهی و فیله گوشت گاو به وفور وجود دارد و خوردن روزانه 30 تا 60 گرم از آنها میتواند نیاز روزانه افراد را تامین کند. جالب است بدانید که این ترکیب در بدن موجب لاغری می شود زیرا کارنیتین در فرآیند تولید انرژی از چربی ها دخالت دارد و موجب سوختن چربی های اضافی می شود و به کاهش وزن کمک می کند.

منبع : هفته نامه سلامت

 

Read 3071 times Last modified on پنج شنبه, 24 ارديبهشت 1394 12:22
رضا دهقان

رضا دهقان
مشاور و کارشناس تغذیه و رژیم‌درمانی
کارشناس ارشد روانشناسی شخصیت
پاسخگویی تلگرام:bestdiet
کانال تلگرام:تغذیه جسم و روح
کانال اینستاگرام:reza.dehghan666

Website: www.rejimdarmani.com

آخرین اخبار

برخی از مطالب کانال

مصرف غلات کامل

مصرف بیشتر سبزیجات

قطع مصرف شکر

الگوی فرزندتان باشید

صفحه اصلیاخبار و مطالبتغذیه افراد سالمغذاهای مرد، غذاهای نامرد Top of Page
Zo2 Framework Settings

Select one of sample color schemes

Body

Background Color
Text Color
Link Color
Background Image

Top Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Header Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Mainmenu Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Slider Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Scroller Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Mainframe Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Bottom Scroller Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Bottom Scroller Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Bottom Menu Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Bottom Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image
Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image